[02] Cum vizualizăm inflația?
Mai știți că săptămâna trecută am zis că lucrătorii români nu sunt scumpi, doar că la noi problema este infrastructura deficitară. Mai știți că tot povesteam de acest mit care reapare în presă: "lucrătorii români cer prea mult, costă prea mult, sunt taxați prea mult, etc". Cel mai
Hei! De data asta mesajul este scurt. Găsiți mai jos cele trei prezentări din cadrul sesiunii cu Ciprian Dascălu. Sper că v-a plăcut! Prezentări CEE - Hang in There508673.pdf2 MBdownload-circleRO - Fiscal Diet, Growth Hangover508492-2.pdf1 MBdownload-circleRO - Fear of floating503463-2.pdf1 MBdownload-circle Referitor la materiale
Dacă ar fi să măsor economia unei țări, cum aș face-o? M-aș uita la câți oameni sunt angajați sau m-aș uita la rata inflației? M-aș uita la numărul de firme care există într-un oraș sau m-aș uita la numărul de produse unice pe care
Deficitul bugetar reprezintă nevoia adițională a statului de a finanța cheltuielile publice. Deficitul bugetar reprezintă diferența dintre cheltuielile și veniturile statului. Când statul se confruntă cu un deficit bugetar înseamnă că veniturile pe care le încasează nu reușesc să acopere totalul cheltuielilor. Soluția rămâne de-a se împrumuta, deci fie